03.04.2020 Poszukiwanie oznak wiosny

Dzień dobry Słoneczka

Cele główne:

– rozwijanie mowy,

-utrwalanie oznak wiosny,

-doskonalenie sprawności manualnej,

-rozwijanie sprawności fizycznej.

Dzisiaj zapraszamy Was do wysłuchanie opowiadania pt. ,,Oznaki wiosny” . Usiądźcie wygodnie, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, to co widzieli Olek i Ada (bohaterowie naszych książek). Po wysłuchaniu opowiadania, poproście rodziców o przeczytanie pytań i porozmawiajcie na temat opowiadania.

https://youtu.be/iG4QBT1ycqc

2. Rozmowa na temat opowiadania

– Gdzie dziadek zabrał Adę i Olka?

-Jakie oznaki wiosny widzieli?

-Co to jest ozimina?

-Jakie ptaki widziały dzieci?

Karta pracy, cz. 3, s.60.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-3.pdf

3. Zabawy ruchowe

Proszę naszykować woreczek foliowy i ulubioną piosenkę.

Zabawa orientacyjno – porządkowa ,,Pomachaj woreczkiem”: połóż woreczek na podłodze, przy dźwiękach ulubionej piosenki poruszamy się wokół woreczka. Rodzic zatrzymuje muzykę, a dziecko podczas przerwy zatrzymuje się, podnosi woreczek i macha nim nad głową. Pojawienie się muzyki jest znakiem położenia woreczka na podłodze i ponownego ruchu.

Zabawa ożywiająca ,,Chronimy się przed deszczem”: dzieci biegają swobodnie. Na hasło ,,pada deszcz”, przykucają, rozciągając woreczki nad głowami – chronią się przed deszczem.

Ćwiczenia tułowia ,,Suszymy woreczki” :  dzieci trzymają woreczki w obu rękach. W skłonie w przód wymachują nimi w przód i w tył. Po kilku ruchach prostują się, potrząsają woreczkami w górze – strząsają krople wody.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych ,,Powitania”: dzieci witają woreczkami różne części ciała wymieniane przez Rodzica, np. Woreczek wita: wasze kostki… wasze ramiona… wasze brzuszki…

Ćwiczenie mięśni grzbietu ,,Na wietrze”: dzieci, w leżeniu przodem, unoszą woreczki trzymane za końce oburącz (ręce zgięte w łokciach, skierowane na boki). Dmuchają na woreczki delikatnie – wieje mały wietrzyk, i mocno – wieje duży wiatr. Obserwują ruch woreczków w zależności od siły podmuchu.

Ćwiczenie równowagi ,,Przechodzimy przez woreczki”: dzieci zwijają woreczki w rulonik. Stojąc, trzymają je przed sobą w obu rękach. Przekładają nogi przez rulonik, wytrzymując w staniu jednonóż. Potem powracają do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonują na zmianę: prawą nogą i lewą nogą.

Ćwiczenie zręczności ,,Zręczne dłonie”: zwijają woreczki jedną, a potem drugą ręką w taki sposób, aby jak najbardziej schowały się w dłoni.

Rzuty i chwyty ,,Podrzuć i złap”: dzieci robią z woreczków kulki, podrzucają je oburącz, potem jednorącz i łapią.

Ćwiczenie wyprostne ,,Z woreczkiem na głowie”: dzieci maszerują w różnych kierunkach, z woreczkami na głowie, w taki sposób, aby woreczki im nie spadły; co pewien czas przykucają i powracają do pozycji stojącej.

Ćwiczenia przeciw płaskostopiu ,,Sprytne stopy”: dzieci chwytają palcami stopy woreczek leżący na podłodze i podają go sobie do rąk.

Zabawa uspokajająca ,,Marsz z woreczkiem”: Dzieci maszerują po obwodzie koła, przy nagraniu utworu Antonina Vivaldiego ,,Cztery pory roku. Wiosna”, wachlując woreczkami przed sobą; odkładają je na wyznaczone miejsce.

https://youtu.be/jdLlJHuQeNI

4. Praca plastyczna ,,Pierwsze bazie”

Potrzebujemy:

* szarą kartkę lub zieloną, niebieską (tylko nie białą bo nie będzie widać białych kotków)

*kolor brązowy może być: kredka, mazak, farba, wycinanka (to co posiadacie)

*kolor biały: bibuła, plastelina, farba, wycinaka a nawet gazeta.

Namalujcie brązowe gałązki a potem doklejcie bazie i piękny bukiet gotowy. Dla chętnych – możecie gałązki zrobić w wazonie 🙂

5. Zachęcamy jeszcze do uzupełnienia kart pracy

Dzieci 5 – letnie: Przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania i liczenia s. 63 (jeżeli nie macie możliwości wydrukowania to omińcie kolorowanie, albo spróbujcie przerysować na kartkę wybrany rysunek)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/przygotowanie-czytania-pisania/mobile/index.html#p=65 

Dzieci 5 i 6 – letnie Karty pracy, cz. 3, s. 61 (Drodzy Rodzice, szlaczków nie trzeba drukować, można  je narysować dla dziecka w zeszycie czy na kartce albo wykorzystać inną kartę pracy którą macie)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-3.pdf 

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, pracę oraz zdjęcia 🙂

Na koniec dzisiejszego wpisu, mamy jeszcze jedną prośbę:

Zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych, choć będą one w tym roku nietypowe, pamiętajmy o wielkanocnych tradycjach. Przed nami Niedziela Palmowa (05.04.2020r.) , nie pójdziemy do kościoła ale możemy uczestniczyć we Mszy Świętej w mediach. Zachęcamy więc do zrobienia swojej własnej Palmy Wielkanocnej. Jeżeli chcecie się podzielić z nami waszymi pracami i pomysłami to wyślijcie zdjęcia na podane adresy mailowe przedszkola.

Życzymy spokojnego weekendu, uważajcie na siebie i najlepiej zostańcie w domu.

 

Skip to content