Dzień dobry Słoneczka
Cele główne:
– rozwijanie mowy,
-utrwalanie oznak wiosny,
-doskonalenie sprawności manualnej,
-rozwijanie sprawności fizycznej.
Dzisiaj zapraszamy Was do wysłuchanie opowiadania pt. ,,Oznaki wiosny” . Usiądźcie wygodnie, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, to co widzieli Olek i Ada (bohaterowie naszych książek). Po wysłuchaniu opowiadania, poproście rodziców o przeczytanie pytań i porozmawiajcie na temat opowiadania.
2. Rozmowa na temat opowiadania
– Gdzie dziadek zabrał Adę i Olka?
-Jakie oznaki wiosny widzieli?
-Co to jest ozimina?
-Jakie ptaki widziały dzieci?
Karta pracy, cz. 3, s.60.
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-3.pdf
3. Zabawy ruchowe
Proszę naszykować woreczek foliowy i ulubioną piosenkę.
Zabawa orientacyjno – porządkowa ,,Pomachaj woreczkiem”: połóż woreczek na podłodze, przy dźwiękach ulubionej piosenki poruszamy się wokół woreczka. Rodzic zatrzymuje muzykę, a dziecko podczas przerwy zatrzymuje się, podnosi woreczek i macha nim nad głową. Pojawienie się muzyki jest znakiem położenia woreczka na podłodze i ponownego ruchu.
Zabawa ożywiająca ,,Chronimy się przed deszczem”: dzieci biegają swobodnie. Na hasło ,,pada deszcz”, przykucają, rozciągając woreczki nad głowami – chronią się przed deszczem.
Ćwiczenia tułowia ,,Suszymy woreczki” : dzieci trzymają woreczki w obu rękach. W skłonie w przód wymachują nimi w przód i w tył. Po kilku ruchach prostują się, potrząsają woreczkami w górze – strząsają krople wody.
Ćwiczenie dużych grup mięśniowych ,,Powitania”: dzieci witają woreczkami różne części ciała wymieniane przez Rodzica, np. Woreczek wita: wasze kostki… wasze ramiona… wasze brzuszki…
Ćwiczenie mięśni grzbietu ,,Na wietrze”: dzieci, w leżeniu przodem, unoszą woreczki trzymane za końce oburącz (ręce zgięte w łokciach, skierowane na boki). Dmuchają na woreczki delikatnie – wieje mały wietrzyk, i mocno – wieje duży wiatr. Obserwują ruch woreczków w zależności od siły podmuchu.
Ćwiczenie równowagi ,,Przechodzimy przez woreczki”: dzieci zwijają woreczki w rulonik. Stojąc, trzymają je przed sobą w obu rękach. Przekładają nogi przez rulonik, wytrzymując w staniu jednonóż. Potem powracają do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonują na zmianę: prawą nogą i lewą nogą.
Ćwiczenie zręczności ,,Zręczne dłonie”: zwijają woreczki jedną, a potem drugą ręką w taki sposób, aby jak najbardziej schowały się w dłoni.
Rzuty i chwyty ,,Podrzuć i złap”: dzieci robią z woreczków kulki, podrzucają je oburącz, potem jednorącz i łapią.
Ćwiczenie wyprostne ,,Z woreczkiem na głowie”: dzieci maszerują w różnych kierunkach, z woreczkami na głowie, w taki sposób, aby woreczki im nie spadły; co pewien czas przykucają i powracają do pozycji stojącej.
Ćwiczenia przeciw płaskostopiu ,,Sprytne stopy”: dzieci chwytają palcami stopy woreczek leżący na podłodze i podają go sobie do rąk.
Zabawa uspokajająca ,,Marsz z woreczkiem”: Dzieci maszerują po obwodzie koła, przy nagraniu utworu Antonina Vivaldiego ,,Cztery pory roku. Wiosna”, wachlując woreczkami przed sobą; odkładają je na wyznaczone miejsce.
4. Praca plastyczna ,,Pierwsze bazie”
Potrzebujemy:
* szarą kartkę lub zieloną, niebieską (tylko nie białą bo nie będzie widać białych kotków)
*kolor brązowy może być: kredka, mazak, farba, wycinanka (to co posiadacie)
*kolor biały: bibuła, plastelina, farba, wycinaka a nawet gazeta.
Namalujcie brązowe gałązki a potem doklejcie bazie i piękny bukiet gotowy. Dla chętnych – możecie gałązki zrobić w wazonie 🙂
5. Zachęcamy jeszcze do uzupełnienia kart pracy
Dzieci 5 – letnie: Przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania i liczenia s. 63 (jeżeli nie macie możliwości wydrukowania to omińcie kolorowanie, albo spróbujcie przerysować na kartkę wybrany rysunek)
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/przygotowanie-czytania-pisania/mobile/index.html#p=65
Dzieci 5 i 6 – letnie Karty pracy, cz. 3, s. 61 (Drodzy Rodzice, szlaczków nie trzeba drukować, można je narysować dla dziecka w zeszycie czy na kartce albo wykorzystać inną kartę pracy którą macie)
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-3.pdf
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, pracę oraz zdjęcia 🙂
Na koniec dzisiejszego wpisu, mamy jeszcze jedną prośbę:
Zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych, choć będą one w tym roku nietypowe, pamiętajmy o wielkanocnych tradycjach. Przed nami Niedziela Palmowa (05.04.2020r.) , nie pójdziemy do kościoła ale możemy uczestniczyć we Mszy Świętej w mediach. Zachęcamy więc do zrobienia swojej własnej Palmy Wielkanocnej. Jeżeli chcecie się podzielić z nami waszymi pracami i pomysłami to wyślijcie zdjęcia na podane adresy mailowe przedszkola.
Życzymy spokojnego weekendu, uważajcie na siebie i najlepiej zostańcie w domu.