DBAMY O ZIEMIĘ 4.05.2020r- 8.05.2020r.

Treści programowe:
 poznawanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej działalności ludzi np. zatruwanie wód, wycinanie lasów, wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach itp.
 poznanie sposobów dbania o środowisko (oczyszczanie wody, karanie za łamanie praw przyrody itp.).
Witajcie. Zadania na dzisiaj:
1.Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Rady na odpady’.

Ekologia zaczyna się w domu. Dom rodzinny jest pierwszym najważniejszym miejscem kształtowania umiejętności i zachowań sprzyjających ekologii. Dzieci w naturalny sposób uczą się i sprawdzają różne zachowania w życiu codziennym, kształtując w ten sposób nawyki dotyczące dbania o środowisko. Drogi Rodzicu porozmawiaj dzisiaj z dzieckiem na temat:
 co to jest ekologia?
 co znaczy być eko?
 wyjaśnij pojęcie recyklingu
 wyjaśnij w jaki sposób segregujemy śmieci?
 wyjaśnij co się stanie gdy nie będziemy segregować śmieci

2.Praca plastyczna „Żółw morski” z wytłaczanki po jajkach.
Zanim wyrzucimy coś do kubła, zastanówmy się kilka razy, czy na pewno nie możemy tego powtórnie wykorzystać. W ekologii mówimy o recyklingu, a w sztuce istnieje specjalny nurt – „trash art” czyli sztuka ze śmieci. Kto nie wierzy, niech sam się przekona 🙂 Pomysł na wykonanie żółwia.

Potrzebne będą:
• zielona wytłaczanka po jajkach
• reklamówki foliowe
• zielona bibuła
• papier kolorowy
• stare gazety
Ścinamy jeden z krótszych boków wytłaczanki i umiejscawiamy w nim głowę żółwia. Przygotowujemy ją wcześniej z gazet, formując z nich odpowiedni kształt i okręcając je zieloną bibułą. Wnętrze wytłaczanki wypychamy resztkami pociętej, zielonej bibuły oraz zielonymi reklamówkami foliowymi. Głowę, jedną łapę oraz ogon wsuwamy w boki wytłaczanki i szczelnie ją zamykamy. Na drugą łapę robimy w wytłaczance nacięcie. Oczy wycinamy z pozostałości wytłaczanki, a łapy i ogon – z papieru kolorowego. Wytłaczankę ozdabiamy, naklejając na każdą wypustkę pomarańczowe kółeczko wycięte wcześniej z papieru kolorowego.
3.Gra online na Dzień Ziemi. Można pobrać bezpłatnie karty do ćwiczeń buzi i języka oraz zagrać w grę logopedyczną w wersji online.

4. Karta pracy – puzzle.

5. Karta pracy-kolorowanka.

Skip to content