ŚRODA 22.04.20202

Witajcie. Na dzisiaj przygotowałyśmy dla was legendę pt. „WARS i SAWA”.
1. Słuchanie legendy pt. „Wars i Sawa Poproście mamusię lub tatusia o przeczytanie.

Dawno temu Polskę pokrywała nieprzebyta puszcza, pełna dzikiej zwierzyny, a ludzie mieszkali w maleńkich osadach. W jednej z nich, na brzegu Wisły, mieszkał młody rybak Wars. Był bardzo pracowity i sam zbudował łódź, a także cierpliwie wiązał rybackie sieci. A ponieważ szczęście mu sprzyjało, zawsze wracał z połowu z siecią pełną ryb. Wars bardzo lubił spędzać czas na wodzie i z radością wsłuchiwać się w śpiew ptaków. Jednak najbardziej fascynowały go nocne wyprawy, gdy panował niezwykły spokój, a księżyc odbijał się w wodach Wisły srebrzystym blaskiem.
Pewnej nocy, gdy jak zwykle zepchnął łódź na wodę i zarzucił sieci, spośród wzburzonej wody wynurzyła się przepiękna dziewczyna. Rybak zamarł z zachwytu i wpatrywał się zdumiony, gdyż dziewczyna miała długie, złociste włosy, wielkie niebieskie oczy i… rybi ogon, pokryty srebrzystą łuską! Wars nie mógł uwierzyć własnym oczom, po chwili jednak przypomniał sobie opowieści, które słyszał w dzieciństwie – to była syrena! Nagle syrena podpłynęła bliżej brzegu i zaczęła śpiewać, nieświadoma tego, że podpatruje ją człowiek ukryty w wysokich trzcinach. Gdy Wars usłyszał jej głos, zakochał się bez pamięci.
Od tej chwili na niczym nie mógł się skupić, czekając na kolejny nocny połów i spotkanie z syreną. Nie przeszkadzało mu nawet to, że ona nie miała pojęcia ani o jego istnieniu, ani o uczuciu, które do niej żywił. Pewnej nocy, całkowicie zauroczony jej głosem, nieostrożnie wystawił głowę ponad trzciny, żeby lepiej się jej przyjrzeć. Zaskoczona jego widokiem syrena podpłynęła i zagniewana zapytała:
– Dlaczego mnie podglądasz i podsłuchujesz?
– Jestem rybakiem… – nieporadnie zaczął się tłumaczyć Wars.
-Wiem, kim jesteś, wiele razy widziałam cię na łodzi, ale…
– Tak, wiem, że nie powinienem cię podglądać, ale kiedy pierwszy raz cię ujrzałem, straciłem głowę. Zakochałem się w tobie i nie mogę bez ciebie żyć. – przerwał jej wpół słowa Wars.
Syrena popatrzyła na niego i westchnęła:
– Ja także cię pokochałam. Ale przecież tak bardzo się różnimy…
Spojrzeli na siebie i zrozumieli, że są dla siebie stworzeni. Wtedy właśnie Sawa – bo tak miała na imię złotowłosa syrena – przypomniała sobie pewną tajemnicę: jeśli syrena z wzajemnością zakocha się w człowieku, może na zawsze utracić swój rybi ogon i stać się kobietą. Wówczas Wars bez wahania poprosił Sawę o rękę, a ona zgodziła się z radością. Razem wyszli na ląd. Z syreny opadła rybia łuska i w miejscu ogona pojawiły się nogi. Stała się piękną dziewczyną i wkrótce odbyło się ich wesele.
Wars i Sawa żyli długo i szczęśliwie, otoczeni miłością i wzajemnym szacunkiem. Po latach wokół ich chaty powstała duża osada rybacka, a ludzie na pamiątkę postanowili nazwać ja Warszawą.
Dziś nie ma śladu po rybackich chatach, lecz ludzie wciąż pamiętają o młodym rybaku i pięknej syrenie. A Warszawa stała się stolicą Polski.

Odpowiedzcie na pytania:

1. Kim był Wars?
2. Kogo Wars ujrzał wśród wzburzonych fal?
3. Jak miała na imię syrena, którą ujrzał Wars?
4. Jak nazywa się miasto, które znajduje się w miejscu, gdzie spotkali się Wars i Sawa?

Wysłuchaną legendę możecie też obejrzeć. Zapraszamy:

2. Wycinanki Wars i Sawa. Prosimy wydrukować każdą kartę w formacie A4.

Do pracy będą potrzebne: nożyczki, brystol do podklejenia, klej, taśma klejąca, patyczek do wykonania kukiełki.

Kolejność wykonywania prac:
1. Poproście Rodziców o wydrukowanie kart.
2. Podklejamy arkusz brystolem
3. Wycinamy postać w obu wersjach: przód i tył
4. Przyklejamy patyczek (np. taśmą klejącą) do niezadrukowanej części „przodu”, a następnie doklejamy część tylną, przykrywając w ten sposób fragment patyczka umocowany taśmą.

W ten sposób otrzymacie kukiełki, które możecie wykorzystać do inscenizacji już znanej Wam legendy pt. „Wars i Sawa’.
3. Kolorowanka. Poproście Rodziców o wydrukowanie kolorowanki i pięknie ją pokolorujcie.

4.Zabawa „Prawda czy fałsz”? Rodzice zadają Wam pytania, a wy odpowiadacie „tak” lub „nie’.
Czy Warszawa leży nad rzeką Odrą?
Czy przez Warszawę przepływa Wisła?
Czy herbem Warszawy jest złota rybka?
Czy syrenka Warszawska trzyma w dłoniach tarczę i miecz?
Czy nad Wisłą można zobaczyć mewy?
Czy w Wiśle pływają rekiny?
Zabawa II „ Uzupełnij zdanie’. Rodzic czyta zdanie, a Wy uzupełniacie.
Stolicą Polski jest ………………………………. .

Miasto wzięło swą nazwę od imion …………………. i ………………….. .

Herbem Warszawy jest ……………………………, która trzyma w jednej ręce …………………………,

a w drugiej ………………………………. .
5. Zabawa ruchowa – „Rybak i rybka”.
Dziecko jest rybakiem, a rodzice rybkami. Rybki pływają w rzece (swobodnie przemieszczają po wyznaczonej do zabawy przestrzeni), a rybak chce je złowić. Gdy rybka czuje się zagrożona – zamiera (to może ją uratować przed rybakiem). Kiedy rybak złowi rybkę, ona przybiera rolę rybaka, a rybak staje się rybką.
Udanej zabawy. Pa

Skip to content