ZADANIA NA CZWARTEK- 9.04.2020

CZWARTEK 9.04.2020

Witajcie. Kolorowe pisanki, koszyczki, kurczaczki, zajączki to ozdoby Wielkanocne, które w okresie świątecznym przyozdobią Wasze domy. Na dzisiaj mamy dla Was  dwie   propozycje:

1.     Króliki z rolek po papierze toaletowym

Czy też uważacie, że takie króliki będą stanowić wspaniałą wielkanocną ozdobę każdego domu? Zrobicie je z dziećmi w kilka minut i – co najlepsze – nie potrzebujecie do tej zabawy wielkich zakupów czy przygotowań! Czas na tworzenie wielkanocnych dekoracji!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Do zrobienia króliczków z rolek będziecie potrzebować: rolki po papierze toaletowym, kolorowe papiery (sprawdzą się też zwykłe papiery do pakowania) – brązowy i zielony, klej, dwustronna taśma klejąca, nożyczki, pisak, małe pomponiki ( noski można zrobić również z papieru, bibuły lub kolorowej włóczki), można kupić gotowe oczy albo zrobicie je sami, coś do ozdoby: kokardki, kwiatki z papieru czy filcu.

Jak zrobić króliki z rolek?

 1. Rolki po papierze toaletowym oklejamy kolorowymi papierami.
 2. Z brązowego papieru wycinamy kształty uszu królików oraz ich łapek i doklejamy do wewnętrznej strony rolek.
 3. Wycinamy paski zielonego papieru o szerokości około 2,5-3 cm i nacinamy je nożyczkami co kilka milimetrów. Nacięcia powinny być mniej więcej do połowy wysokości – będą udawały trawę.
 4. Obklejamy zieloną trawę wokół rolek.
 5. Za pomocą dwustronnej taśmy przyklejamy kokardki, kwiatki czy inne ozdobniki oraz oczy. Jeśli nie macie gotowych, wystarczy wyciąć małe kółeczka z białego papieru i narysować w nich mniejsze – czarne kółka. Te mniejsze kółka można też zrobić z czarnego papieru i dokleić.
 6. Wąsy z drucików najłatwiej umocować łącząc je razem i wbijając w rolkę. Dziurka nie będzie widoczna bo zasłoni ją nosek królika. Wąsy możecie jednak po prostu narysować albo przykleić cienkie paski papieru.
 7. Doklejamy nosek pluszowy, papierowy, filcowy, brokatowy czy inny, który macie pod ręką.

Ostatni etap  – mnóstwo radość z pięknej, własnoręcznie wykonanej ozdoby świątecznej.

2.    Jajko z papieru:

Zabawa w ozdabianie jajek z papieru jest naprawdę mnóstwo. Narysuj po prostu jajko na kartce A4 i wytnij. Następnie zdecydujcie, jaką techniką chcecie je ozdobić. Takie jajko może być wspaniałym prezentem–zajączkiem dla najbliższej rodziny:

 • wyklejane plasteliną,
 • ryż przyklejony do plasteliny,
 • ozdobione skrawkami gazet (wydzieranka),
 • ozdobione małymi figurami geometrycznymi, które maluch wcześniej sam powycinał
 • pomalowane farbami,
 • obsypane brokatem,
 • mozaika, czyli drobne elementy przyklejone obok siebie,
 • z ulubionym bohaterem z bajki,
 • z zabawnym napisem,
 • ozdobione wyciętymi literkami z różnych gazet,
 1. Zabawa z pokazywaniem „Trzy baziowe koty”.

Na wiosennej wierzbie (ręce wyprostowane ku górze jak gałęzie drzewa)
tuż nad rzeczką małą, (prawa ręka pokazuje wijącą się rzeczkę)
trzy baziowe kotki (dzieci miauczą i „liżą” futerko jak kotki)
lekko się huśtają. (ponownie   gest  „wierzby”, ale   tym  razem ręce machają w powietrzu)

Deszcz drobny popadał, (ręce uniesione w górze opadają, dziecko macha przy tym palcami imitując padający deszcz),
futerka im zmoczył, (dziecko  po wypowiedzeniu   wersu  mówi   cicho: brrrrr    i otrzepuje „zmoczone” futerko)
miauczą wniebogłosy, (po   wypowiedzeniu   wersu  dziecko  miauczy z głową podniesioną do góry)
trzy baziowe koty! (dziecko pokazuje – wciąż miaucząc – trzy palce u dłoni)

4.    Zabawa ruchowa  „Wyścig z jajem”.

Najoczywistsza aktywność wielkanocna jaka mi się nasuwa. Potrzebna będzie łyżka – drewniana lub zwykła, i jajko. Uwaga: żeby zminimalizować straty w jajkach, polecam sztuczne!  Wyznaczamy start i metę, prosimy dziecko żeby przeniosło jajko na łyżce w taki sposób, aby nie spadło. Żeby nie było tak łatwo i przyjemnie, możemy mierzyć czas, zorganizować wyścig, zaproponować konkretny sposób poruszania się, np. tyłem, bokiem, stopa za stopą, na kolanach, wielkimi krokami, na palcach, na piętach, na bokach stóp, dołożyć przeszkody na które nie wolno nadepnąć, zawiązać oczy, z jajkiem między kolanami itd. Dziecko powinno starać się przez całą trasę trzymać wyprostowaną rękę.

 1. Historia wielkanocnego jajka. Poproście mamę lub tatę o przeczytanie.

Jak niejedna tradycja wiązana obecnie z chrześcijaństwem, zdobienie jaj ma swe źródła w pogańskich praktykach. Korzeniami sięga nawet 5 tys. lat wstecz (tak datuje się pisanki znalezione w Asyrii). Znali je starożytni Egipcjanie, Chińczycy, Rzymianie i Persowie. Najprawdopodobniej to tym ostatnim zawdzięczamy wprowadzenie pisanek do kultury chrześcijańskiej. Nasza rodzima, najstarsza pisanka datowana jest na X wiek i została znaleziona w okolicach Opola.Te najstarsze były przyozdabiane “magicznymi” symbolami. Nie były dekoracją. Miały odstraszać złe moce, stać na straży domostw, szczęścia i zdrowia ich mieszkańców. Zapewniały urodzaj, płodność, powodzenie w miłości. Chroniły przed urokami. Zakopywano je przy wejściach do domu i do pozostałych budynków gospodarczych. Dawano je zwierzętom, by były zdrowe i płodne. W wodzie, w której były skorupki pisanek, myto noworodka, co miało zapewnić mu zdrowie. Pokruszone skorupki rozsypywano na strzechach, by chronić dom przed uderzeniem pioruna. Pisanki miały ścisły związek z wiosennym przesileniem oraz pogańską tradycją święta zmarłych (zwyczaj składania ich na grobach spotykany jest współcześnie). Jajko od zawsze symbolizowało siłę życiową, chaos, wszechświat, odrodzenie. Jest symbolem nieśmiertelności, nieprzemijalności. Zdobienie jaj to misterne zajęcie, wymagające niemałych zdolności plastycznych, precyzji i delikatności. W dawnej tradycji było zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Panowie musieli trzymać się z dala, zarówno od nich, jak i od izby, w której były malowane. Dziś największą “radochę” z malowania jajek mają dzieci. Nie należy więc im jej odbierać. Wręcz przeciwnie, wykorzystajmy ten zapał do wspólnego spędzenia czasu, wesołej zabawy i przemycenia kilka słów o tradycji.

 

Pozdrawiamy.  Do jutra.

 

 

Skip to content